Tamamen Yok Olacak Meslekler ve Popülaritesi Artacak Sektörler Var

Tamamen Yok Olacak Meslekler ve Popülaritesi Artacak Sektörler Var

Dünyamız her zaman daha iyi bir noktaya ulaşmak için çalışan bilim insanlarının tekelinde gelişmeye devam edecektir. Tabi ki her şey temel anlamda insanlık için yapılıyor olsa bile bazı noktalar insanlar için daha kötü bir süreci doğurabilir. Daha önceden yapay zeka üzerinde bu noktalara değinmiştik. Fakat Oxford Üniversitesi tarafından yapılan analizlere göre gelecekte tamamıyla yok olacak bazı meslek grupları olduğu kanısına ulaştık.

Fotograf forbes.com dan alınmıştır.

Aynı analizler popülaritesi artacak ve tamamıyla istihdam gerektirecek bazı meslek kollarını da bize sunmayı başarıyor. Analizlerin büyük çoğunluğu bazı tezatlar içeriyor. Örneğin yapay zeka ve makine öğrenimi sayesinde psikolog ihtiyacının kalmayacağı öne sürülen bir kıstas. Fakat bir diğer analize baktığımızda psikolog ya da terapistlerin yapay zeka üst düzeyde gelişmiş olsa bile hayatımızda var olacağını savunuyor. Bunu bekleyip göreceğiz. Yinede bazı meslek grupları için kırmızı alarm çalmaya başladı bile.

Fotograf philosophytalk.org dan alınmıştır.

Yapay zeka ve makine öğrenmesi alanında halen daha büyük bir istihdam sahası olduğunu hatırlatalım. Big Data adı verilen büyük verilerin işlenmesi, analiz edilmesi ve elde edilmesi de şu sıralar son derece popüler. İleride de bu popülariteyi koruyacaklar. İş kaygısı yaşaması gereken meslek gruplarına baktığımızda ise hemen hemen herkesin tahmin edebileceği alternatiflerle karşılaşıyoruz.

Burada hizmet çalışanları ilk sırada geliyor. Mesela bir mağazada çalışan kasiyerler, depo görevlileri ve satış temsilcileri gerçekten ileri bir tarihte olmayabilir. Bunun otonom bir sistemle çözüme kavuşturulması mümkün. Kaldı ki şu sıralar bile kasiyer çalışmayan kasalar görmek mümkün. İlk olarak kasiyerler sonrasında ise satış temsilcileri ortadan kalkacak. Bir mağazaya giderek bir bilgisayar ya da benzeri bir arayüz sayesinde aradığımız ürünü bulacağız. Ardından kasaya giderek kendimiz ödeyeceğiz ve mağazadan ayrılacağız.

Fotograf youngupstarts.com dan alınmıştır.

Hizmet sektörü kadar yakın olan bir diğer sektör ise şoförlük. Özellikle taksi ve otobüs şoförlüğü gelecek 20 yıl içerisinde tamamıyla ortadan kalkabilir. Hali hazırda otonom araçları oto pilot moduyla sorun yaşamadan sürebiliyoruz. Tamamen otonom araçların testleri ise sürüyor. 2020 itibariyle bu sektör kat ve kat büyüyecek ve yakın gelecekte normal arabaların sayısı çok daha az olacak. İlk atılacak adım ise toplu taşıma ve taksi gibi ulaşım araçlarının otonomlaştırılması olacak. Uber bunu çoktan yaptı ve otonom araçlarla yolcu taşımacılığını şimdiden kullanıyor.

Hastane çalışanlarına da değinmek zorundayız. Doktorların görevi muhtemelen sabit kalacak gibi görünmekte. Fakat doktorların iş yükünün de ciddi boyutta azalacağını söylemek gerek. Hemşire, hasta bakıcı, tekniker, sekreter gibi hastane personellerinin tamamının da ihtiyaçlar dahilinde olmayacağını belirtelim.

Fotograf cascadebusnews.com dan alınmıştır.

Muhasebecilik, emlakçılık ve çeşitli alanlarda görev alan teknisyenlerin görevleri de son bulacak. Çünkü bunun yerine mevcut veriyi hatasız ve çok daha hızlı bir biçimde işleyecek teknolojilerle karşılaşacağız. Bunların tekele bağlanmaları ve sektörün tekelden yönetilmesi dahi mümkün olabilir.

Ciddi bir meslek grubunun yapay zeka karşısında yok olacağını biliyoruz. Bunun dışında merak edilen bir diğer nokta ise hangi meslek gruplarının gelecekte daha fazla tercih edileceğidir. Halen daha doktorluk, mühendislik gibi kalıpları kıramadıysanız fazlasıyla yanılıyorsunuz demektir. Çünkü net olarak teknoloji tabanlı mesleklere rağbet artmış olacak.

Fotograf coresponsibility.com dan alınmıştır.

İleride en çok ihtiyaç duyulacak meslek grupları arasında büyük veri analistleri ve bilgisayar ya da yazılım mühendislikleri yer alıyor. Bilhassa yazılımın son derece popüler olacağını söylemek gerek. Birçok meslek grubunun yok oluşunda aplikasyonlar büyük bir rol oynayacak. E-spor sektörü normal spor sektörü kadar büyüyeceği için E-spor oyuncularının daha fazla aranacağı bir dünyayla tanışacağız. Gelişen teknoloji sebebiyle genetik mühendisliği ve siber güvenlik uzmanlığı her zaman üst düzey birer mesleğe dönüşmüş olacak. Ayrıca finans analizi yapan insanlar her zaman olduğu gibi yine aranan kan olarak görülecekler.

Leave a comment

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir